ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה

מתוך ויקי כלכלי
(הופנה מהדף ביטוח נושאי משרה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הגדרה כללית[עריכה | עריכת קוד מקור]

פוליסת ביטוח המספקת כיסוי ביטוחי לדירקטורים ונושאי משרה בכירים (חברי הנהלה בכירים) בפני תביעות משפטיות מצד משקיעים ובעלי עניין (ספקים, לקוחות וכו'), הקשורות במעשה שלא כדין שעשו בתום לב בעת מילוי תפקידם זה, ושגרם נזק לתובע.

ביטוח אחריות דירקטורים נרכש על פי רוב על ידי החברה ולא על ידי נושא המשרה עצמו.

רקע[עריכה | עריכת קוד מקור]

ביטוח אחריות דירקטורים ונשאי משרה הינו ביטוח חדש יחסית, שמוסיף להתפתח. בתחילה התמקדו הפוליסות בהגנה פיננסית אישית לדירקטורים, אך במהלך השנים הורחבו הפוליסות לכלול גם כיסויים והרחבות העוסקים בהגנה על התאגיד מפני מגוון רחב של חבויות.

פרמטרים להגדרת הפרמיה[עריכה | עריכת קוד מקור]

רמת הסיכון בביטוח זה משתנה מחברה לחברה, בהתאם למגוון פרמטרים ובהם: תחום עיסוק החברה, גודל החברה, סוג החברה (ציבורית או פרטית), מאפייני נכסי החברה, מספר בעלי המניות ומצבה הפיננסי של החברה.

הכיסויים בפוליסה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הפוליסה הנפוצה ביותר כיום בישראל ובעולם בתחום ביטוח אחריות הדירקטורים נקראת Corporate Guard For Directors & Officers. הכיסויים המרכזיים בפוליסה הם:

חבות דירקטורים ונושאי משרה[עריכה | עריכת קוד מקור]

כיסוי המאפשר לדירקטורים ונושאי משרה בחברה הגנה בפני נזקים והוצאות הגנה הנובעים ממעשים שביצעו במסגרת מילוי תפקידם בחברה, כגון: מצג שווא בהודעה לבורסה, אי פרסום אזהרת רווח וכו'.

כיסוי זה נועד לשפות את הדירקטור על ידי החברה, הן מסיבה שישנם מקרים שהדבר אסור על פי חוק והן מסיבה שלעיתים החברה מחליטה כי לא תשפה או שאינה יכולה לעשות זאת עקב מצבה הפיננסי, כגון פשיטת רגל, חוסר בנכסים נזילים וכד'.

שיפוי חברה[עריכה | עריכת קוד מקור]

כיסוי לחברה עצמה, מפני מקרים בהם היא נדרשת לשפות את הדירקטורים ונושאי המשרה שלה בגין תביעות אישיות שהוגשו כלפיהם בנוגע למעשים שביצעו במסגרת מילוי תפקידם בחברה.

כיסוי בגין תביעות יחסי עבודה[עריכה | עריכת קוד מקור]

כיסוי לדירקטורים ונושאי משרה מפני תביעות של עובדי החברה הקשורות באירועים כגון, פיטורין שלא כדין, מניעת קידום, הטרדה מינית וכו'.

הוצאות משפטיות[עריכה | עריכת קוד מקור]

כיסוי למימון משפטיות שונות ששולמו ע"י הדירקטור או החברה במסגרת הליכי הדין בתביעות אשר הוגשו כנגדם.